CodeWeek – ZACZYNAMY :-)


szyfr masoński – literom odpowiadają kształty figur liniowych w jakich się te litery znajdują

W ramach tygodnia kodowania – korzystając
z szyfru masońskiego – przeczytajmy
czego nauczy nas kodowanie
(oprócz kodowania)

Ad. 1 Kodowanie to czynność momentami mozolna i męcząca. Szczególnie, gdy kręcimy się w kółko i nie możemy wpaść na odpowiednie rozwiązanie. Lub gdy kod nie działa,
a nam się wydaje, że działać powinien. I trzeba szukać, co jest w nim nie tak. To po prostu urok kodowania. Często kod nie działa, nawet częściej niż działa i trzeba się do tego przyzwyczaić. I powoli rozgryzać, co może być nie tak.


Ad. 2 Lubicie rozwiązywanie zagadek matematycznych albo testów na inteligencję? Spodoba Wam się programowanie! Tu trzeba kombinować, szukać nowych ścieżek i nie bać się tego, że nie wyjdzie. Ba, pewnie od razu nie wyjdzie, ale logiczne myślenie zapewnia nam kolejne pomysły na rozwiązania. I trzeba je tylko wypróbować!


Ad. 3 Ten punkt poniekąd łączy się z powyższym, ale co chcę tu podkreślić to umiejętność sięgania po niestandardowe rozwiązania.  Czasem pomysł wydaje się dziwny lub szalony, ale działa. I wtedy zaczynamy zastanawiać się, czy możemy wdrożyć coś tak szalonego,
a może da się z tego wyciągnąć jakiś mały element i zaimplementować w bardziej standardowym rozwiązaniu. Próbując czegoś nowego uczymy się najwięcej.
Spróbujcie sami.


Ad. 4 Bardzo przydatna umiejętność, której nauka przychodzi trudno. Często nie możemy zrozumieć, dlaczego ktoś krytykuje nasz kod, skoro on przecież działa i robi to, co powinien! A tu okazało się, że kod nie tylko ma robić to, co powinien, ale także być łatwy w utrzymaniu, przejrzysty, bez zbędnych powtórzeń … Sporo tego. Umiejętność przyjmowania krytyki, ale też wytłumaczenia, dlaczego z tą krytyką się nie zgadzamy, są w kodowaniu bardzo ważne.


Ad. 5 Bardzo ważny punkt. Jedno to umieć coś zrobić, ale drugie – umieć to komuś wytłumaczyć. Często w  pracy nad danym rozwiązaniem, musimy je komuś przedstawić. Super jest prześledzić swój własny tok myślenia wypowiadając na głos kolejne kroki. 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.